Mit tehetünk az éghajlatváltozás ellen? Pályázati felhívás iskolásoknak

PÁLYÁZATI FELHÍVÁS és ÚTMUTATÓ

Pest Megye Önkormányzata és a Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat a KEHOP-1.2.0-15-2016-00011 azonosítószámú, „Pest Megyei Klímastratégia kidolgozása és a Pest Megyei Éghajlatváltozási Platform létrehozása” című projekt keretében több kategóriába klímavédelmi ötletpályázatot hirdet a Pest megyei oktatási intézmények tanulói számára.

MIT TEHETÜNK MI AZ ÉGHAJLATVÁLTOZÁS ELLEN?

címmel.

A pályázat célja az általános és középiskolai tanulók körében az éghajlatváltozással kapcsolatos információk elterjedése, az éghajlatváltozás mérséklésének és az ahhoz való alkalmazkodásnak fontosságára való figyelemfelhívás, ezáltal a diákok környezet- és klímatudatos látásmódja és életmódja is fejlődik.

Kiemelt cél, hogy az általános és középiskolás diákok által készített pályamű klímaváltozással kapcsolatos kreatív ötleteket, a klímatudatos életmód kialakítására vonatkozó és azzal kapcsolatos elképzeléseket, a klímaváltozás mérséklésére és az ahhoz való alkalmazkodásra irányuló egyéni és közösségi lehetőségeket ismertessen.

Résztvevők köre

• Az ötletpályázatban bármely, Pest megyében működő állami, egyházi és egyéb fenntartású általános iskola, ökoiskola és középiskola diákja részt vehet, feltételként megjelölve a közösségi pályázást.
  • Csapatmunkákat várunk, minimum 3 fős csapatok részéről, de akár teljes osztály is pályázhat.

Témajavaslatok

A pályaművek elkészítésének megkönnyítéséhez pár témajavaslatot adunk:

• Környezet és klímabarát közlekedési módok bemutatása (pl. biciklizés, rollerezés, közösségi közlekedés használata)
  • Hogyan védekezhetünk a nyári melegben a hőhullámok ellen? (pl. több ivóvízfogyasztás fontossága, megfelelő árnyékolás)
  • Részesítsük előnyben a közelben – akár otthon – megtermelt zöldségek, gyümölcsök fogyasztását!
  • Hasznosítsunk újra! Ne dobjuk ki, hanem használjuk másképp!
  • Védjük a zöldterületeket, ültessünk növényeket!
  • Csökkentsük az energiaszükségletünket – ne pazaroljuk lakó- és tanulmányi helyünkön az energiát!

Összesen 4 témakörben várunk pályaműveket az általános iskolák alsó, felső tagozatos és a középiskolás tanulóktól:

A pályázatok benyújtásának módja: a környezetvédelmi szemlélet alapján elektronikusan történik.

A pályázatok benyújtásának helye: nakfo.mbfsz.gov.hu/klimapalyazat holnapon

A pályaművek beküldési határideje: 2017. november 8. (szerda)

A pályaművekre vonatkozó formai követelmények és elektronikus benyújtási módja

rajz/kollázs/fotó

• méret: min. A/3 – max: A/0-as papírméret
  • fotó esetében felbontás: 300 DPI
  • formátum: .jpg formátumban várjuk, rajz/kollázs esetén lefényképezve a pályaművet

mese/vers/novella/képregény méret: min. 1. – max. 10 oldal

• formátum: WORD dokumentum .doc, .docx kiterjesztéssel, vagy .pdf vagy .jpg kiterjesztéssel

videó

• méret: nincs korlátozva
  • időtartama: max. 2 perc
  • felbontás: full HD, HD
  • elérési információ megadása: valamilyen megosztó portálra pl. youtube oldalra feltöltött elérési link, javasolt a #klimapalyazat hashtag használata

„reart” mű

• (pl. hulladékból, újrahasznosított anyagból készült tárgy, találmány)
  • méret: nincs korlátozás, de kiállítható mű legyen
  • formátum: 4 oldalról lefényképezett mű (elöl-, oldal-, felülnézeti és egy távlati kép)

Összesen max. 5 db állomány tölthető fel egy pályaműről és a legnagyobb fileméret: 40 MB lehet.

A pályázat érvényes feltöltéséhez a pályázók törvényes képviselőinek hozzájárulási nyilatkozataira vagy az iskola képviselője (igazgató vagy felkészítő tanár) által aláírt adatkezelési nyilatkozatra lesz szükség, amelyhez az adatlapok a nakfo.mbfsz.gov.hu/klimapalyazat honlapról letölthetők.

Pályázatok értékelése:

A pályázatokat több tagból álló zsűri értékeli és minden kategóriában és korcsoportban az első három helyezett (összesen 21 díjazott csapat) értékes tárgyjutalmat kap.

Díjazás:

A díjak átadására ünnepélyes keretek között kerül sor, tervezetten a Pest Megyei Megyeházán 2017. december elején.

A nyertes pályaművek kiállításra kerülnek a Pest Megyei Önkormányzati Hivatal épületében tartandó rendezvényen.

Segítség, bővebb információkérés

Letölthető dokumentumok: